Żywe plot inaczej żywopłoty

Żywe plot bądź żywopłoty

Żywopłoty na ogól pełnią podobną funkcję jak ogrodzenie plastikowe, natomiast częstokroć służą także za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenia sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie migiem rosną i mocno się zagęszczają. Bez liku czaru mają także takie rosnące ogrodzenia, które wiodą poprzez zacienione zaułki skweru. Ciemna zieleń roślin z półprzezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami komponują przykuwające wzrok obrazy,a życiodajna wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer obok ogrodzenia wycisza oraz odpręża.

Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywych roślin, należy zerknąć na role takiego płotu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, oraz nasze przyzwyczajenia a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje. Żywe ogrodzenia o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć tez ekspansywnie kwitną, lecz wymagają też bardzo dużo powierzchni. Geometryczne ewentualnie starannie wykończone zielone ploty mogą być niesłychanie delikatne, lecz należny je cyklicznie przycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie. Jest zatem nad czym się myśleć, gdyż takie mur tworzy się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Z reguły akceptowalny jest żywy parkan o wysokości około półtora m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny obecnie na żywopłoty formowane. Ma on dużo plusów:
• jest łatwy w utrzymaniu,
• dobrze wytrzymuje porę suchą,
• w mgnieniu oka rośnie,
• cyklicznie pielęgnowany schludnie się zagęszcza i nie żółknie od spodu,
• w regionach o umiarkowanym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę listowia, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałęzi stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
• jest niedrogi w zakupie.

Ligustr można zamienić z irga błyszcząca-jesienią wspaniale zmienia kolor na wielorakie odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota otrzymują się na gałęziach aż do wiosny.
Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, a cześć gałęzi zostawić dzikich, ażeby owocowały.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s