Wierzba urośnie nawet spośród patyczka pędu.

Wierzba wypuści nawet spośród patyczka gałęzi.

Mając na uwadze to, powinniśmy z niej sporządzić bezprecedensowego postaci ogrodzenia. Z tej przyczyny nasz żywopłot zyska unikalny wygląd oraz będzie się rekomendować spośród żywopłotów w okolicy.

Wzrastające na posessji oraz podmokłych torfowiskach wierzby od jakiegoś czasu zadomowiły się w domowych botanikach. Umiłowaliśmy je poprzez naturę oraz wiosenne kiciusie. Nie są problematyczne, żądają tylko wiele wilgoci oraz trochę światła. Nasycą się nieomalże wszystką glebą.

Mało drzew sprosta też tak samo szybko stymulować utracone pędy i gałęzie. Wierzby nader łatwo rekonstruują również własny system korzeni. Wystarczy, iż skrócony bądź nawet złapany pęd zagłębiony w deszczowej glebie po jakimś czasie wypuści korzenie i przekaże zaczątek kolejnemu drzewu. Wybitna osoba wpadła na , żeby spośród wierzb robić zaplątane przęsła ogrodzeniowe czy też parkany pokryte liśćmi. Pewnie wskazane jest dysponować tak odkrywcze ogrodzenie. Najlepiej do zainstalowania takiego ogrodzenia wykorzystać następujące sposoby wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), tytułowana konopianką, i jej mnogie odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają nieco izomorficznych własności:

aktywują proste, długie oraz niezwykle sprężyste pędy – na skutek tego można swobodnie kształtować kształt ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po skróceniu- w skrótowym czasie zdołamy wypleść całkowite przęsło na ogrodzenie;
wyjątkowo swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej kompetencji do montażu takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Kiedy mamy już idee na formę płotu, musimy zakupić adekwatne wierzbowe odnogi na płot. Na nieszczęście, odnalezienie ich w przesłankach typowych jest syzyfowe, gdyż dziko rosnące krzaki okazjonalnie wypuszczają ogromnie długie i prostolinijne pędy. Najprzyzwoiciej jest założyć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie trzeba zaczekać nieco lat.

W celu ujęcia plantacji wierzby na ogrodzenie wyłówmy najprzód lokalizację w skwerze, niewiele przez nas odwiedzane a także w żadnym razie widoczne.Wiosną, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy w ową stronę flancy, spośród których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako sadzonek zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki długości 25-30 cm, jakie możemy pozyskać z dziko rosnących roślin. Przedtem wypada je namoczyć na 24 godziny w głębi, by się porządnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie aby górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny migiem się gęstnieją, skutkiem tego powinny stawać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok ewentualnie dwa uprawniamy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, których wiosną nowego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki nieczęsto przekraczają 2m, zatem na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku do kilkunastu witek, jakie wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s